Магистърска Програма по Астробиология

Софийски Университет "Св. Климент Охридски"



Астробиологията е едно пътуване през пространството и времето в търсене на живот.

Магистърската програма по Астробиология е интердисциплинарен проект на Биологически Факултет, Физически Факултет, Факултет по Химия и Фармация, Геолого-географски Факултети и Философски Факултет на СУ "Св.Климент Охридски". Целта на създаването на програмата е да отговори на научното търсене в областите на Произход на Живота, най-ранна еволюция, както и разпространение и адаптация на живота в Космоса. За предстоящи събития може да следите секция НОВИНИ, както и фейсбук страницата ни.

ГЕНЕТИЧНИ И ЕПИГЕНЕТИЧНИ ЕЛЕМЕНТИ В ЖИВИТЕ СИСТЕМИ, ПОДЛЕЖАЩИ НА УВРЕЖДАНЕ ОТ ФАКТОРИ НА КОСМИЧЕСКОТО ПРОСТРАНСТВО

Преподаватели: проф. Георги Милошев, проф. Милена Георгиева, гл. ас. Бела Василева



Курсът по „Генетични и епигенетични механизми в живите системи, податливи на увреждане от фактори на космическото пространство“ е посветен на задълбочено и подробно разискване на проблемите на молекулно ниво на оцеляването на живите организми в среда, различна от земната. Разглеждат се факторите и условията, които разрушават информационните молекули, ДНК и РНК както и възможностите за тяхното съхранение или създаването/съществуването на изкуствени аналози на тези молекули. Познанията в тази сфера дават възможност за преценка на възможностите на съществуване на различни от земните форми на живот.


Курсът е разделен на три модула. В първия модул се разглеждат основните, класически, познания по структура и динамика на информационните молекули, както и факторите и начините за тяхното увреждане от космически фактори. Вторият модул обобщава съвременните познания по структурата и функционирането на геномния апарат в рамките на клетъчното ядро. Отделено е специално внимание на основните механизми в регулацията на транскрипцията и репликацията, опосредствани от клетъчни структури (епигенетичен контрол).


Разгледана е регулацията на основните клетъчни процеси и тяхната връзка с динамичните структури на клетъчното ядро (хромозоми, хроматин, ядрен матрикс). Описват се епигенетичните механизми на регулация в клетката. В третия модул се представят данните, получени през последните години за това как ДНК в структурата на ядрото бива увредена структурно и функционално под влияние на космически лъчения и други фактори на околната среда. Отделено е внимание на за оценка на риска за информационните молекули и в крайна риска за организмите при живот в среда извън земната.